Počet výsledků: 67

Otevřít filtraci

Syndrom feto-fetální transfuze neboli TTTS (zkratka pochází z anglického názvu twin-to-twin transfusion syndrome) je závažná komplikace, která se někdy může vyskytnout u vícečetného těhotenství. V případě TTTS nejsou krevní cévy v placentě rovnoměrně rozloženy – a kvůli tomu vzniká nerovnováha v krevním zásobení obou plodů. K jednomu z plodů se dostává méně krve, než by potřeboval, a hrozí mu podvýživa a selhání orgánů. Naopak k druhému z plodů se dostává krve příliš mnoho, proto je přetěžováno jeho srdce a hrozí mu související komplikace. Pokud není TTTS včas diagnostikován a léčen (např. pomocí fetoskopicky řízené laserové fotokoagulace), hrozí vysoké riziko potratu, úmrtí jednoho či obou plodů, případně vrozených vad či postižení přeživšího plodu (např. nedostatečně vyvinuté, poškozené nebo chybějící končetiny, prsty nebo různé orgány (včetně mozku), zvláště pak dětská mozková obrna. Viz také syndrom, fetální (plodový), transfuze.

Fetální znamená „plodový“ nebo „týkající se plodu“. Viz také plod.

FTLD je zkratka pro frontotemporální lobární degeneraci.

FTD je zkratka pro frontotemporální demenci.

Ftaláty je souhrnné označení pro skupinu syntetických (uměle vytvořených) chemických látek s širokou škálou použití, od spotřebního zboží až po průmyslové výrobky. Existují různé druhy ftalátů; tyto látky se běžně používají jako změkčovadla, aby byly plasty (například PVC) pružnější a odolnější. Ftaláty lze nalézt rovněž například v lepidlech, tmelu, barvách, pryžových materiálech, elektroinstalaci, podlahách, různých obalech, materiálech přicházejících do styku s potravinami, zdravotnických prostředcích či sportovním vybavení. Všechny ftaláty zatím nebyly důkladně prozkoumány. Již nyní však existují důkazy, že některé z nich jsou škodlivé pro lidské zdraví (mohou například narušovat správné fungování endokrinního systému či vyvolávat alergie). Proto je používání některých ftalátů v Evropě i ve světě regulováno.

Transfuze je zkrácený název pro krevní transfuzi. Viz také trans-.

Intrauterinní transfuze je odborný název pro nitroděložní transfuzi. Viz také intrauterinní, transfuze.

Krevní transfuze nebo jen zkráceně transfuze je převod krve nebo krevního produktu od jednoho člověka (dárce) jinému člověku (příjemci). Transfuze se podává např. v případě šoku, velké ztráty krve (v důsledku závažného úrazu apod.) nebo těžké anemie, a často zachraňuje život. Krev dárce a příjemce musí být kompatibilní ve smyslu AB0 systému i Rh systému. Odvozené přídavné jméno je transfuzní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz transfuze, transfuzní apod.

Nitroděložní transfuze, intrauterinní transfuze neboli IUT (zkratka pochází z anglického názvu intrauterine transfusion) je zákrok, při kterém lékaři plodu (nenarozenému dítěti) v děloze matky dodají krev od dárce, obvykle prostřednictvím pupečníku. Nitroděložní transfuze se používá v případech těžké anemie (chudokrevnosti) plodu. Viz také děloha, transfuze.

Syndrom toxického šoku neboli TSS (zkratka pochází z anglického názvu toxic shock syndrome) je akutní stav, který postiženého člověka může ohrozit na životě. TSS je způsoben bakteriálními toxiny a může se projevovat například horečkou, bolestí hlavy, pocitem chladu, únavou nebo vyčerpaností, bolestí v krku, průjmem, vyrážkou apod. Syndrom toxického šoku je nejčastěji způsoben některými druhy streptokoků nebo stafylokoků, ale není to pravidlem. Viz také syndrom, toxicita, šok.

Zobrazeno 1 až 10 z 67

Počet výsledků